Srednja škola – Centar
za odgoj i obrazovanje
Rehabilitacijski programi
LOGOPEDSKA TERAPIJA
Logopedska terapija je rehabilitacijski program koji se najdulje u kontinuitetu provodi u našoj školi. Vrlo blizu pola stoljeća učenicima naše škole pruža se pomoć u poboljšanju komunikacije kao i savladavanju vještina čitanja, pisanja i računanja. Danas je sve veći broj učenika sa specifičnim jezičnim teškoćama i poremećajem u komunikaciji. Kod velikog broja učenika prisutni su poremećaji artikulacije, ritma i tempa govora, oralna površnost, kao i siromašan rječnik, agramatičnost u govoru, otežana verbalizacija ideja. Logopedskom terapijom pokušava se otkloniti ili smanjiti navedene teškoće i pomoći učenicima u boljem i bržem savladavanju školskog gradiva.
KINEZITERAPIJA
Kineziterapija u našoj školi jedan je od rehabilitacijskih programa namjenjena našim učenicima. Kineziterapija je metoda koja primjenjuje pokret u svrhu liječenja i prevencije bolesti i ozljeda. Naime, osnovna svrha joj je jačanje mišića. Kineziterapijskim vježbama korisnici vraćaju funkciju mišića, a pokret prestaje biti bolan. Bezbolan i oslobođen pokret omogućava nesputano kretanje, doprinosi općem zdravlju te boljoj kvaliteti života jer omogućuje samostalno izvođenje svakodnevnih aktivnosti. Osnovni cilj kineziterapije je postizanje optimalne rehabilitacije poslije bolesti ili oštećenja do stanja koje omogućuje djetetu što prirodniji način života i poboljšanje funkcioniranja dijela ili cjelokupnog organizma.Ostali ciljevi odnose se na očuvanje i unapređenje zdravlja, te ublažavanje i uklanjanje popratnih poteškoća u razvoju.
MUZIKOTERAPIJA
Program muzikoterapije provodi se s učenicima uključenim u program radnog osposobljavanja te u sklopu produženog stručnog postupka (PSP). U ovom programu koristimo glazbu kako bismo potaknuli emocionalni, kognitivni, fizički i socijalni razvoj učenika. Glazbene aktivnosti, poput pasivnog slušanja odabrane glazbe, mogu pozitivno utjecati na emocionalni razvoj učenika smanjenjem razine stresa i anksioznosti te poboljšanjem raspoloženja. Aktivnosti aktivnog muziciranja i komponiranja omogućuju učenicima lakše izražavanje vlastitih emocija. Sudjelovanje u glazbenim, zvučnim i vokalno-plesnim igrama te aktivnostima sviranja i pjevanja učenicima donosi zabavu i istovremeno poboljšava pažnju, koncentraciju, vještine pamćenja i zapamćivanja, koordinaciju i motoričke vještine, što pozitivno utječe na njihov cjelokupni razvoj. Muzikoterapijske aktivnosti uglavnom provodimo u grupama, što dodatno potiče razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina.
PROGRAM “PLAY ATTENTION”
Program “Play attention” provodi se u našoj školi već dvije školske godine, a u radu s učenicima postižemo zapažene rezultate. Ovaj se program trenutno provodi samo u nekoliko osnovnih škola, dok u srednje škole za sada nije uveden. Našu je školu u ovom projektu podržala RTL televizija putem udruge „RTL pomaže djeci“. Program “Play attention” inovativan je sustav učenja koji pomoću posebno razvijenih računalnih alata pomaže učenicima s teškoćama pažnje i koncentracije (ADHD), autizmom i ostalim poremećajima autističnog spektra. Na taj način učenicima olakšava ispunjavanje svakodnevnih zadataka i pomaže im zadržati motivaciju pri obavljanju zadataka koje inače izbjegavaju i ne vole.
„Polazim terapiju već dvije godine i ona mi jako pomaže. Na terapiji mi je lijepo, opustim se. Iza terapije se osjećam bolje jer nisam više napeta kao prije. U učeničkom domu gdje sam smještena za vrijeme školovanja su primijetili kako mi play attention pomaže u životu. Ponašanje mi se jako popravilo i više se ne svađam često kao prije. Na terapiju namjeravam ići i dalje.“
Učenica – polaznica terapije
TERAPIJA SENZORNE INTEGRACIJE
Senzorna integracija je neurobiološka aktivnost unutar našeg tijela kojom živčani sustav obrađuje informacije primljene putem svih osjetila. To je proces koji organizira osjete iz okoline i tijela i omogućuje da na njih možemo odgovoriti nekom aktivnošću. Kod većine ljudi senzorna integracija događa se bez svjesnog razmišljanja ili uloženog truda. Uspješna senzorna obrada važna je za mnoge svakodnevne funkcije, kao što su sposobnost učenja, pažnje, vještine grube i fine motorike, osjećaj kretanja, ravnotežu, motoričko planiranje, vještinu govora i jezika, emocionalnu regulaciju, samopoštovanje. Poremećaj senzorne integracije javlja se kada su mozak i živčani sustav u nemogućnosti adekvatno integrirati osjetne informacije te tako dolazi do poteškoća u percepciji, ponašanju i učenju. Većina djece s teškoćama u razvoju ima teškoće senzorne integracije i potrebno im je dodatno poticanje. Poteškoće senzorne integracije dovode do raznih poteškoća u ponašanju, socijalizaciji, emocionalnoj stabilnosti, koncentraciji, samostalnosti i učenju. Stoga se u našoj školi u ugodnom okruženju, bojama, strunjačama, ljuljačkama i senzornom opremom obogaćenom prostoru senzorne sobe provode aktivnosti senzorne integracije. Ondje učenici individualno, u paru ili skupno dolaze i početno se upoznaju s prostorom senzorne sobe i mnogobrojnim senzornim efektima koje soba posjeduje (vodenom tubom, zvjezdanim nebom, projekcijama, zidnim panelom) kao i različitom opremom koja im pruža poticaje za istraživanje i učenje. U prostoru senzorne sobe u individualnom ili skupnom radu se učenici uz osjećaj sigurnosti umiruju, ljuljaju, kreću, plešu, odmaraju, uče kroz igru. Kroz mnogobrojne aktivnosti kod učenika se potiče kreativnost, pospješuje koncentracija, unaprjeđuju se komunikacijske vještine, poboljšava samokontrola što dovodi do veće uspješnosti u nastavi, na stručnoj praksi i svim aktivnostima svakodnevnog života.